Selectează o Pagină

Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit (Mt 25, 35)

Ca în fiecare an, credincioșii Parohiei Românești din Borghessiana, Roma, păstorită de Părintele Nicolae Strugaru, au pus în practică îndemnul Mântuitorului, căutându-i pe cei aflați în suferință, lipsă și deznădejde.

Comunitatea împreună cu pr. Nicolae, a pregătit pachete ce au constat în alimente, îmbrăcăminte și jucării, care au fost oferite duminică, 10 aprilie 2022 la aproximativ 35 de copii români aflați în spitalele Bambino Gesu din Roma, copii care au dezvoltat diferite tipuri de cancer și se află în Italia pentru tratament și recuperare.

Copii și părinții acestora au mulțumit pentru dragostea arătată și iubirea creștinească cu care au fost întâmpinați, aflați departe de casă, totodată aceștia au avut posibilitatea să se spovedească și să se împărtășească, pregătindu-se astfel pentru bucuria Învierii Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

Adrian Teodor Oancea

Visits: 97