Selectează o Pagină

Ca în fiecare an, luna septembrie este începutul unui nou an bisericesc dar, totodată, și începutul unui nou an școlar.

De aceea, și anul acesta, la propunerea Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, Episcopia Italiei prin Asociația „San Lorenzo dei Romeni”, a pregătit ghiozdane pentru mai mulți copii aflați în dificultate, din zona Sălajului. Cel care a intermediat această acțiune a fost, anul acesta, unul dintre colaboratorii proiectului „Brațele Părintești”, Preacuviosul Părinte Mina Pletosu, stareț al Mănăstirii Bobota (Jud. Sălaj) și președinte al Asociației Inimioare Fericite.

Această acțiune nu ar fi fost posibilă însă fără aportul preoților și credincioșilor din Italia, care, încă din luna August, au asigurat fondul necesar pentru achiziționarea ghiozdanelor și rechizitelor necesare elevilor la începutul unui nou parcurs educațional.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate! 

Vizite: 3