Selectează o Pagină

Sunt multe moduri de a veni în întâmpinarea nevoilor celuilalt, iar donarea de sânge este unul dintre ele. Acum când, din cauza restricțiilor impuse de pandemie, este foarte greu să faci activitate de voluntariat în spital, o formă de voluntariat la îndemâna multora este donarea de sânge, atât de necesar în spitale.

Printr-un acord de colaborare cu Asociația „La Rete Di Tutti” din Roma, Departamentul pentru spitale a propus, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, o acțiune de donare de sânge în mai multe parohii din Roma și împrejurimi.

Astfel, în prima duminică din iulie, mai mult de 30 de persoane din parohia noastră au dorit să facă acest gest caritabil. Un gest mic, dar care poate salva o viață.

În duminicile din luna septembrie, această campanie de donare de sânge se va desfășura în parohiile din Guidonia, Torre Angela – Roma, Prima Porta și Roma 3.

Domnul să dea mult folos de mântuire donatorilor!

Pr. Ilie Ursachi 

Visits: 10