Selectează o Pagină

Activitatea filantropicǎ a Bisericii constituie nu numai un punct central al ȋnvǎṭǎturii Mântuitorului Hristos (“ Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintre acești fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut, Mt.25,40 ), dar şi o prioritate pastoralǎ a parohiilor, mai ales ȋn diaspora.

La solicitarea unor credincioşi din parohia noastrǎ, originari din Ucraina, parohia din Bolzano a organizat o COLECTĂ UMANITARĂ, formată din imbrǎcǎminte şi ȋncǎlṭǎminte pentru copii. Greutatea acestei colecte a depǎşit 400 kg.

Colecta a fost trimisǎ CENTRULUI PANUCRAINEAN DE REABILITARE A COPIILOR CU DIZABILITĂȚI “CREDINȚĂ, SPERANȚĂ, DRAGOSTE“ din Bǎnceni (Ucraina), care se ocupǎ cu ȋngrijirea copiilor abandonaṭi.

Mulṭumim tuturor credincioşilor noştri care ne sprijinǎ ȋn activitǎṭile noastre caritative.

 

Preot Lucian Milasan, BOLZANO 

Vizite: 6