Selectează o Pagină

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu am început de pe data de 6 aprilie să ajutăm cu alimente și bani mai multe familii în dificultate, care datorită pandemiei au rămas fără venit…

Având  pe whatsapp un grup al parohiei, am trimis un mesaj  tuturor, în care îi îndemnam să mă ajute la individuarea altor familii care se află în dificultate, cerându-le să-mi trimită  în privat numerele de telefon ale celor care sunt în nevoi  în acest moment. ( în afara celor pe care le-am individuat deja de mai mult timp)

Spre surprinderea mea,  cei care m-au contactat în privat au făcut-o  nu pentru a cere ajutorul ci pentru a-l oferi celor aflați în nevoi …

De asemenea, în timp ce scriam aceste rânduri m-a contactat un alt frate de-al nostru care are o măcelărie și dorește să dăruiască 20 kg carne și diverse alimente (fructe, pâine, paste etc)  pentru ca noi să le distribuim familiilor în dificultate.

Consider foarte important acest  îndemn din Sfânta Scriptură de la Sfântul Apostol Iacov , capitolul 2, versetele 15-16:  „Dacă un frate sau o soră sunt goi și lipsiți de hrana cea de toate zilele și cineva dintre voi le-ar zice: Mergeți  în pace!  Încălziți-vă și vă săturați!, dar nu le dați cele trebuincioase trupului, care ar fi folosul?” 

Tocmai de aceea consider că misiunea noastră, a Bisericii, prin fiecare parohie în parte, nu a început acum și nici nu se va termina odată cu pandemia… momentul de față este doar unul mai intens, cu și mai multe nevoi atât trupești , dar mai cu seamă sufletești.

 Bunul Dumnezeu să ne ajute să fim o alinare și un sprijin de nădejde tuturor celor care au nevoie! 

Vizite: 17