Selectează o Pagină

La inițiativa Sant Egidio, reprezentanții religiilor din Florența au fost purtătorii unui mesaj de pace și speranță deținuților din închisoarea Sollicciano la început de an 2020. Pe lângă mesajul capelanului romano catolic, don Roberto, si reprezentanților cumunitatilor budiste și musulmane, s-a alăturat și mesajul părintelui paroh I. Coman al parohiei Înălțarea Domnlui din Florența – Firenze I și consilier pentru Dialog al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. In intervenția sa inspirată de cuvintele Sf apostol Pavel către Galateni, părintele a reamintit că adevărata libertate este cea pe care o trăim în Sfântul Duh împletită cu practicarea experienței virtuților. Aşa încât, un loc de restrângere a libertății corporale poate deveni o oportunitate paradoxală pentru o adevărată metanoia, un loc în care se poate cultiva căutarea autentică a adevăratului eu, de a se regăsi pe sine recunoscând pe Hristos în sine și în fratele de lângă mine. 

Vizite: 17