A treia zi de Sfânt Crăciun Parohia „Botezul Domnului” de la Monterotondo a organizat Praznicul Nașterii Domnului pentru deținuții din Rebibbia Noul Complex de la Roma. Preasfințitul Atanasie a participat la acest moment cu mult interes și bucurie. S-a slujit în biserica centrală unde Ierarhul a adresat un frumos cuvânt de învățătură celor 80 de deținuți prezenți. Îngerii – a spus Preasfinția Sa – invită pe toți oamenii, inclusiv pe noi, să dăm slavă în cer lui Dumnezeu și să fim oameni de bună-voință. Astăzi mai buni ca ieri și mâine mai buni ca astăzi. O bunătate pe care Dumnezeu nu a găsit-o în 42 de generații până la Fecioara Maria. O bunătate care se concretizează prin pocăință și iertare, lucru pe care nu l-au știut a face nici proto-părinții noștri, nici generațiile de după aceștia până la venirea Mântuitorului. Este nevoie de hrana sfântă a pocăinței, postului, faptelor bune și mai ales a Împărtășaniei pentru ca deținuții să poată dobândi bunătatea lui Dumnezeu și astfel să dobândească o schimbare reală în ciuda istoriei și trecutului lor. În încheiere Prea Sfințitul a mulțumit pr. Bogdan Petre și misionarilor parohiei dar și oaspeților colindători în persoana lui Vasile Doliș și a maicii Varvara Epure. După Sfânta Împărtășanie și după concluzia Slujbei deținuții au oferit oaspeților-liturghisitori un concert de colinde pregătit de-a lungul postului de sora Eugenia Mitrancă. Sărbătoarea s-a concluzionat cu un moment de agapă unde cu toții au servit cozonaci și sucuri naturale în atmosfera altor colinde oferite de vizitatorii misionari. Cei întemnițați nu conteneau să mulțumească pentru momentele de nostalgie a copilăriei și de sacralitate creștină ce le amintea de „acasă” a celor dragi de care erau despărțiți prin distanță și timp dar în acele momente uniți prin mirajul credinței ortodoxe actualizat în conștiințele lor prin cântările colindelor.

A consemnat diacon Sfredel Andrei


Vizite: 4