În ziua Nașterii Domnului la Tor Lupara s-a organizat de către enoriașii parohiei „Botezul Domnului” o masă caldă și festivă pentru toți săracii din zona NE a Romei. Au participat aproximativ 100 de persoane. Ca și anul trecut comunitatea Sant’Egidio a dorit să organizăm împreună acest moment. Asta pentru că tinerii parohiei participă săptămânal la o activitate socială comună cu Sant’Egidio în spitalul „Nomentana Hospital” în asistența bătrânilor internați. Enoriașii parohiei noastre au gătit pentru toți cei prezenți mâncăruri tradiționale românești. Toți italienii au apreciat bucătăria românească și mai ales dulciurile. Spațiul a fost decorat cu o pânză ce reprezenta Ieslea Nașterii Domnului. S-au cântat colinde de către săraci – programul fiind organizat din timp de sora Mihaela Ciolacu. Și enoriașii au colindat pe săraci cu un repertoriu bogat. Doamna preoteasă Lorena împreună cu pr. Bogdan Petre au distribuit pachetele pregătite. Toți sărmanii au primit câte o felicitare și o îmbrățișare. Am simțit că acela este cu adevărat un Crăciun fericit pentru că în centru atenției erau oameni dezavantajați existențial. Văzându-i cum sunt de mulțumiți ne-am mulțumit și noi. Văzându-i fericiți ne-am fericit și noi.

A consemnat preoteasa Lorena Petre


Vizite: 2