Selectează o Pagină

În dimineața zilei de 27 decembrie misiunea Parohiei „Botezul Domnului” de la Monterotondo a dus bucuria Sfântului Crăciun fetelor din penitenciarul Rebibbia. Oaspete de onoare a fost părintele Lucian Vasilache de la Marcellina. S-a săvârșit Sfânta Liturghie. Părintele Lucian a adresat un mesaj frumos referitor la personajul Crăciun care a primit, împreună cu soția lui, pe Pruncul Iisus în unicul loc care îl mai avea disponibil, grajdul necuvântătoarelor. Mesajul părintelui către fetele prezente la Slujbă era acela de a da, precum Crăciun, chiar și cea mai mică disponibilitate de găzduire pe care o avem pentru a se sălășlui Dumnezeu în viața noastră. La sfârșit deținutele au cântat colinde oaspeților. Au primit la rândul lor daruri și au servit mezeluri și cozonac făcute în gospodăria părintelui Lucian. Atmosfera a fost de maximă bucurie și datorită faptului că în ultimele luni nu se mai slujise. Puterea și sublimul dumnezeiesc al Sfintei Liturghii și a nevoii de mântuire a acestor fete în suferință a redeschis misiunea în unul dintre penitenciarele cele mai importante de la Roma. Slavă lui Dumnezeu că în ciuda persecuției „irozilor” din toate timpurile El se naște și învinge în sufletele celor nevoiași și simpli!

A consemnat Doina Ilaașcu


Vizite: 11