Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, duminică, 13 octombrie 2019, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania s-a aflat în mijlocul comunității ocrotite de „Sfinții Români” din Cuneo, unde, după ce a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, a sfințit Centrul Social „Sfânta Melania Romana, cea milostivă”, ce funcționează în incinta Parohiei.

Una dintre laturile esențiale ale slujirii Bisericii și o preocupare permanentă din viața acesteia este grija față de aproapele, mai ales în momentele în care acesta este încercat și are nevoie de sprijinul și asistența necesară pentru a depăși momentele de criză.

Într-o armonie desăvârșită cu lucrarea liturgică, impusă și de necesitățile și exigențele trăirii credincioșilor noștri pe meleaguri străine, comunitatea ocrotită de „Sfinții Români” din Cuneo a găsit de cuviință să construiască un Centru Social, care să deservească celor aflați în încercări. Iar ca destinația acestui așezământ social să fie pecetluită, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a rânduit ca ocrotitoare a acestuia pe o Sfântă care s-a evidențiat, în dorul ei neîntrerupt de Domnul, cu milostenia, primind și atributul de „cea milostivă”, Sfânta Melania Romana.

Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, cu referire specifică la inaugurarea acestui Centru Social, a amintit că mâna pe care noi o întindem către aproapele nostru aflat în nevoie este, de fapt, mâna care vine în întâmpinarea Domnului, El regăsindu-se în chip tainic în fiecare bolnav sau pribeag care ne cere ajutorul. Dacă Domnul ne-a adresat invitația de a-L căuta între cei prigoniți, bolnavi, pribegi sau întemnițați, noi avem datoria de a răspunde și de a-i cerceta pe frații noștri care sunt împresurați și de a le alina astfel suferința.

Centrul Social „Sfânta Melania Romana, cea milostivă” se adresează atât comunității din Cuneo, cât și tuturor credincioșilor din zona Piemonte, el fiind coordonat de către Preacucernicul Părinte Paroh Claudiu Savin. Spațiul  destinat celor aflați în dificultate dispune de două locuri de dormit, bucătărie dotată cu electrocasnice, mobilier și baie. Cazarea și costurile aferente sunt gratuite pe toată perioada șederii.

Vizite: 97