Selectează o Pagină

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a luat naștere un proiect social-filantropic în sânul Episcopiei, la inițiativa Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului de la Roma, denumit sugestiv „O șansă la școală pentru fiecare copil”, prin care se dorește sprijinirea copiilor din familii nevoiașe din România și Basarabia. Acest demers social face parte din proiectul-cadru Brațele părintești, desfășurat de mai mulți ani în cuprinsul Episcopiei.

         În contextul abandonului școlar, un fenomen din ce în ce mai prezent în societatea românească, în rândul familiilor cu posibilități reduse și nu numai, proiectul „O șansă la școală pentru fiecare copil” își propune să ofere un ajutor concret acestor copii care se luptă pentru a rămâne pe băncile școlii, școală atât de necesară pentru viitorul lor și, in extenso, pentru viitorul neamului nostru românesc de pe meleagurile României și ale Basarabiei.

         Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, prin osteneala obștii Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului de la Roma, și-a propus ca a doua ediție a Calendarului pentru Familia ta, să fie dedicată susținerii acestui proiect social-filantropic „O șansă la școală pentru fiecare copil”. Astfel, a luat naștere Calendarul cultural și omagial dedicat Satului românesc, ca leagăn de cultură, creativitate și spiritualitate, prin care suntem provocați la o călătorie culturală în lumea satului românesc, evocând mari personalități ale neamului nostru, care au dăruit lumii întregi noi perspective culturale și sociale, începând cu Mihai Eminescu, poetul nostru național, și mergând până la marele sculptor Constantin Brâncuși sau la inginerul de aviație și inventatorul Aurel Vlaicu. Pe lângă cuprinsul său cultural și omagial, calendarul se bucură, și în această ediție, de spațiu pentru familia ta, pentru a se putea nota informații și date importante.

         Acest proiect editorial are și o particularitate în ceea ce privește disponibilitatea acestuia în cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, el putând fi găsit atât la pangarele parohiilor, cât și la unele dintre magazinele românești prezente în teritoriu, care s-au sensibilizat, implicându-se în promovarea acestuia.

         Vă invităm, așadar, să descoperiți acest calendar și să-l oferiți ca dar de Crăciun pentru cei dragi, ca gest de prețuire față de valorile autentice ale neamului românesc.

Ajutați copiii să rămână pe băncile școlii! Deveniți ctitori ai României de mâine!

https://youtu.be/vLhx3Al8Sbg

Vizite: 145