Ca o încununare a programului regulat de vizite la Centrul de detenție din Lanciano, am reușit astăzi, în Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci, cu ajutorul Bunului Dumnezeu, să aducem lumină în sufletul unui deținut creștin ortodox.

În urma avizului pozitiv din partea conducerii Centrului de detenție și al Magistraturii, la biserica Sfinții Mari Mucenici Serghie și Vah din Lanciano, la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie am avut în mijlocul nostru pe unul dintre deținuții pe care îi vizitez în fiecare săptămână.

Acesta a ales ca prima permisie de câteva ore pe care a primit-o de când este în detenție (de aproape doi ani), să o petreacă împreună cu preotul și comunitatea creștină ortodoxă, la Sfânta Liturghie.

Rugăm pe Bunul Dumnezeu să-l întărească, iar pe noi toți să ne ajute să fim mai buni, mai deschiși la suflet și să nu judecăm pe cei aflați în necazuri sau strâmtorări…

Din mila Domnului, nevrednicul preot Constantin Bolohan, Lanciano

Vizite: 13