În ziua de 27 decembrie Parohia de la Monterotondo împreună cu parohia de la Rignano Flaminio au dăruit „Crăciunul Ortodox” celor din închisorile din Rebibbia.

S-a început „Misiunea Crăciunului” la Institutul feminin Rebibbia cu Sfânta Liturghie. Părintele Bogdan Petre capelanul Institutului a invitat pe părintele Ștefan Simeon (de onomasticul acestuia) și pe pr. Alexandru Apetrei pentru Praznicul Nașterii Domnului în penitenciar. Părintele Ștefan a ținut o „predică euharistică” explicând itinerariul Nașterii Domnului de la Proscomidie până la împărtășirea credincioșilor. După Slujbă „enoriașele” locului au cântat colinde în cadrul unei serbări organizate de ele. Cântările au fost făcute din tot sufletul și tot cugetul lor făcând atmosfera locului mai nevinovată, mai copilărească. Una dintre surorile închise a ținut un cuvânt de mulțumire către Dumnezeu și către cei prezenți. A interpretat în mod providențial statutul și starea fetelor care se găsesc în detenție. S-a exprimat recunoștință pentru tot ceea ce ele primesc de la Biserica Ortodoxă care merge să le caute și să le ajute în renașterea lor duhovnicească. S-a încheiat cu o agapă cu merinde tradiționale (și vinișor) ce a mulțumit pe gazde.  Slavă Celui Născut pentru reușită!

Au consemnat preoteasa Ioana Apetrei și Doina Ilașcu

Vizite: 15