Sf. Mc. Trofim, Savatie şi Dorimedont

2022-09-19T00:00:00+02:00
2022-09-20T00:00:00+02:00
<span style="color: #000000;">Sf. Mc. Trofim, Savatie şi Dorimedont</span>

Sf. Mc. Trofim, Savatie şi Dorimedont, din Antiohia (276) • Sf. Fotin, întemeietorul bisericii de la Benevento, în Campania (sec. I) • Sf. Ier. Teodor, episcop de Verona (după sec. IV) • Sf. Mc. Susana, fecioara, din Elefteropolis (Beit-Djibrin), în Palestina (362) • Sf. Sf. Mc. Ioan, episcop de Spoleto, în Umbria, mucenicit de ostrogoţii arieni (sec. VI) • Sf. Ier. Teodor, episcop de Canterbury, în Anglia (690) • Sf. Cuv. Chiriac, din Buonvicino, lângă Cosenza (1050) • Sf. Teodor, prinţ de Smolensk, (1299), David şi Constantin, fiii săi • Sf. Mc. Constantin, protoiereul, şi cei împreună cu dânsul, din Rusia (1918) • Sf. Cuv. Alexie, ctitorul Mănăstirii de la Zosimovoi, din Rusia (1928).

SINAXARUL ZILEI

În această lună, în ziua a nouăsprezecea, pomenirea Sfinţilor Mucenici Trofim, Savatie şi Dorimedont.

Aceşti sfinţi au trăit pe vremea împărăţiei lui Prob (anul 277). Dintre ei, Savatie, stând înaintea guvernatorului la Antiohia, şi fiind bătut foarte rău, a fost băgat în temniţă, şi astfel şi-a dat sufletul în chinuri. Iar pe Trofim încălţându-l cu încălţăminte de fier, şi urgisindu-l l-au dus la Synad, şi suferind multe chinuri împreună cu Dorimedont, li s-au tăiat capetele.

Tot în această lună, pomenirea Sfinţilor Mucenici Ianuarie, episcop de Bénévent, şi cei împreună cu dânsul.

Tot în această lună, pomenirea Sfinţilor Teodor, prinţ de Smolensk, şi a copiilor săi David şi Constantin.

Cu ale lor sfinte rugăciuni, Doamne, miluieşte-ne şi ne mântuieşte pe noi. Amin.