Sf. Ier. Eumenie, episcopul Gortinei; Sf. Mc. Ariadna

18th septembrie 2022 toata ziua
2022-09-18T00:00:00+02:00
2022-09-19T00:00:00+02:00
<span style="color: #000000;">Sf. Ier. Eumenie, episcopul Gortinei; Sf. Mc. Ariadna</span>

Sf. Ier. Eumenie, episcopul Gortinei, în Creta (670) • Sf. Mc. Ariadna, din Frigia (sec. II) • Sf. Mc. Castor, din Alexandria Egiptului • Sf. Mc. Sofia şi Irina, din Egipt (sec. III) • Sf. Mc. Ştefania, de la Amalfi, în Campania • Sf. Ier. Eustorghie, de neam grec, episcop de Milano (sec. IV) • Sf. Ier. Appu (Apphy), episcop de Oxirinh (El-Bahnasa), Egipt (sec. V) • Sf. Sf. Mc. Didier, episcop al Alsaciei, în Franța (sec. VI-VII) • Sf. Cuv. Hibaldie (Hybbald), stareţ în Anglia (690) • Sf. Ier. Arcadie, episcop de Novgorod, în Rusia (1163) • Sf. Cuv. Romil, din Grecia (1381) • Sf. Viyina, Elisar şi Kalva, prinţi ai Georgiei (1661) • Sf. Cuv. Ilarion, stareţ al Mănăstirii Optina, din Rusia (1837) • Sf. Sf. Mc. Amfilohie, episcop de Enisejsk, în Rusia • Sf. Noi Mc. Ioan, protoiereul, Boris, Vladimir și Mihail, preoţii, şi Serghie, mireanul, din Rusia (1937).

SINAXARUL ZILEI

În această lună, în ziua a optsprezecea, pomenirea Preacuviosului Părintelui nostru Eumenie, episcopul Gortinei.

Acest Eumenie din tinereţea vârstei, alegând viaţa sihăstriei şi petrecând cu multă nevoie, a dobândit smerenia cea desăvârşită. Drept aceea i s-au încredinţat şi turma Bisericii din Gortina. Acesta pe un balaur groaznic ce a năvălit asupra lui l-a omorât cu făcliile. Apoi mergând la Roma, ca un înalt luminător, a luminat cu dumnezeieştile învăţături, spăimântând pe mulţi cu semne şi cu minuni. Şi de acolo, sosind la Tebaida, numaidecât a potolit întristarea secetei. Aflându-se acolo, şi-a dat sufletul său în mâinile lui Dumnezeu. Iar după mutarea sa, tebanii i-au trimis trupul la moşia şi la turma sa, la locul ce se cheamă Raxos, unde se află şi cinstitul trup al lui Chiril.

Tot în această zi, pomenirea Sfintelor Muceniţe femei Sofia şi Irina.

Tot în această zi, pomenirea Sfintei Muceniţe Ariadna (în altă parte numită Maria) din Frigia.

Această sfântă a trăit pe vremea împăraţilor Adrian şi Antonin (între 117 şi 139). Era roaba unui anume Tertulus, ce era mare în cetatea Promises în Frigia. Şi pentru că n-a vrut să prăznuiască împreună la naşterea copilului stăpânului său, în capiştea idolilor, a fost foarte rău chinuită, dar a scăpat. Stăpânul ei căuta să o prindă. Atunci ea, apropiindu-se de o piatră, s-a rugat lui Dumnezeu să o izbăvească; şi din dumnezeiasca voie crăpând piatra, s-a ascuns sfânta într-însa, şi iar s-a aşezat piatra cum a fost. Iar cei ce o căutau au pierit toţi, ucişi de îngerii ce s-au ivit.

Tot în această zi, pomenirea Sfântului Mucenic Castor din Alexandria.

Cu ale lor sfinte rugăciuni, Doamne, miluieşte-ne şi ne mântuieşte pe noi. Amin.