Seară duhovnicească “Epistola Sobornicească a Sfântului Apostol Iacov și importanța ei în viața creștinului de astăzi”

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Departamentul Catehetic al EORI a organizat duminică, 31 ianuarie 2021, de la ora 18:00 (ora Italiei), o seară duhovnicească împreună cu părintele protos. Nicodim Burceastarețul Mănăstirii “Bunavestire”, Mirabella Eclano (AV), cu tema “Epistola Sobornicească a Sfântului Apostol Iacov și importanța ei în viața creștinului de astăzi”. 

 Prin vocea părintelui Nicodim ne-am transpus în vremea Sfântului Apostol Iacov şi i-am văzut felul său de a se ruga şi a trăi credinţa în Hristos, Fiul lui Dumnezeu, după care ne-am întors în contemporaneitate şi am învăţat despre felurile ispitelor şi  rolul pedagogic al acestora în viaţa creştinilor de astăzi, despre importanţa înfrânării limbii şi modul în care păcatul „virusează” viaţa noastră, despre credinţa dovedită prin fapte, fără de care aceasta este „moartă” (Iacov 2, 26), lipsită de rod, despre modul în care Dumnezeu ne-a cercetat şi ne-a mângâiat cu dragostea Sa, dorind să ne călăuzească către viaţa cea veşnică întru Împărăţia Sa. Pentru toate aceste cuvinte duhovniceşti dăm slavă lui Dumnezeu şi mulţumire părintelui Nicodim.

Întâlnirea a avut loc pe platforma online Zoom a EORI, putând fi urmărită şi pe canalele media Facebook (https://www.facebook.com/episcopia.ortodoxa.italiei/)  și Youtube (https://www.youtube.com/channel/UCN03wjE3fLa8NX9G-HfMe2A)  ale Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

Pr. Nicolae Budui – responsabil Departamentul Catehetic al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

Hits: 0

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com