Cuvinte alese ale Cuviosului Paisie (12 iulie)

– Cel ce nu-și sprijină nădejdea sa pe viața viitoare, își pierde și viața aceasta.

– Fetele și bătrânele, tinerii și bătrânii la aceleași lucruri cugetă, cele legate de imoralitate:” Să-mi trăiesc viața”.

– Unii bărbați și unele femei se mâhnesc de ce va spune lumea despre copilul lor care petrece toată noaptea, iar nu despre cum va fi sfârși sufletul lui. Așa că ei devin vinovați, încât să nu ajute Dumnezeu ca să se îndrepte copiii lor până când nu se vor îndrepta ei înșiși, și-și vor corecta gândul lor cel strâmb și trufaș.

– Și chiar dacă ai urcat pe toate treptele desăvârșirii duhovnicești, nu înceta să te rogi pentru iertarea păcatelor tale.

– Prind rugăciunile celor smeriți și virtuoși, fie că sunt mireni, fie că sunt clerici.

– Pe copiii buni îi invidiază toți și se mândresc cu ei toți.

– Proprietarul de cafenea, din pricina muncii sale, face tovărășie și cu oamenii răi, dar pe fiica sa nu dorește s-o dea unora ca aceia.

– Hoții, ca să-și împartă lucrurile furate cheamă pe unul cinstit ca să le împartă.

– Niciodată Dumnezeu nu îngăduie o ispită dacă nu este vorba să iasă vreun oarecare bine, vreun oarecare folos.

– Este bine ca bărbatul și femeia să aibă același duhovnic.

– Ce este Pidalionul? Cârma. Cârma, când o ții într-o parte continuu, te va arunca pe uscat.

– Cel mai bun talisman (amuletă) este Dumnezeiasca Împărtășanie.

– Îndemnurile față de o anumită persoană trebuie să se facă atât cât poate duce.

– Magia (vrăjitoria) nu prinde dacă aveți harul lui Dumnezeu. Cu lopata să arunce asupra voastră, nu vă vor prinde.

– Dezrădăcinarea lui Eu! Spune de trei ori „am păcătuit!”, ca să nu te ajungă vreo lovitură.

– Am cunoscut un om care a zis cu aroganță:” Eu am trei ani de când m-am lăsat de fumat!”. După aceea l-am văzut fumând cu mult mai mult.

– Tăcerea este foarte folositoare când este însoțită de Rugăciunea lui Iisus: Doamne Iisuse Hristoase, miluiește-mă!

– (Când l-au întrebat de ce îl pomenește pe Patriarh, deși pozițiile aceluia nu erau corecte, a răspuns): Este ca și cum s-ar fi îmbolnăvit maica mea (Biserica) și voi îmi spuneți să nu o iubesc din acest motiv. Însă eu acolo voi fi! Întru UNA, SFÂNTĂ, SOBORNICEASCĂ (UNIVERSALĂ) ȘI APOSTOLEASCĂ BISERICĂ! O voi iubi, dar voi da și ajutor ca să fie toți credincioși.

Sursa: Nikolaos A. Zournatzoglou, Mărturii ale închinătorilor. Cuviosul Paisie Aghioritul, Volumul al II-lea, Editura Egumenița, 2014, p.131-132.