Cu ajutorul lui Dumnezeu, în preajma luminatului Praznic al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, parohiile „Sf. Cuv. Mc. Anastasia Romana” din Genzano di Roma și „Sf. M. Mc. Nichita Romanul” din Monte Compatri s-au înfrățit în folosul celor aflați în nevoi, a pribegilor și săracilor din Roma.

Mai mulți voluntari ai celor două parohii s-au implicat și au dăruit o masă caldă mai multor persoane fără adăpost din zona gării Termini și din zona de centru a Romei, aducând astfel atât o rază de bucurie și de lumină în sufletele celor ajutați, dar și împlinind îndemnul scripturistic: „trebuie să ajutaţi pe cei slabi şi să vă aduceţi aminte de cuvintele Domnului Iisus, căci El a zis: Mai fericit este a da decât a lua” (Faptele Apostolilor 20, 35).

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!