3207037955

În duminica a șaptea după Sfintele Paști, 20 mai 2018, când Domnul subliniază în Sfânta Evanghelie cât este de important să fim una după chipul și asemănarea Preasfintei Treimi, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, prin Departamentul pentru Familie, a organizat Ziua Familiei Creștine, dedicată celulei de bază a Bisericii și a societății, eveniment la care a participat Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.
Programul a început cu slujba de Te Deum, după care invitatul special, preotul Saul Șoptică-Vid de la Parohia “Sf. Dimitrie Basarabov” din Budrio, Emilia Romagna, a împărtășit celor prezenți din experiența de tată a cinci copii și de duhovnic a multor familii din Italia. Au urmat mărturii ale unor familii de mireni cu peste 25 de ani de căsătorie,  ale unor familii numeroase din cuprinsul eparhiei, evenimentul fiind încheiat printr-un recital susținut de tinerii Nepsis din Lazio.
Evenimentul s-a desfășurat la Auditorium Seraphicum, via del Serafico, 1, Roma (zona Laurentina).