Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, în perioada 09-12 iulie, Protoieria Emilia Romagna I a trimis un TIR de pachete, constând în câteva tone de articole de vestimentație și jucării pentru copii, cât și peste 8 tone de alimente, în România și Republica Moldova.

Toate aceste ajutoare au fost împărțite personal de către Prezb. Carmen Ciocîrlan, Prezb. Anca Totolici, P. C. Pr. Mihail Ciocîrlan, P. C. Pr. Iurie Ursachi și P. C. Pr. Protoiereu Constantin Totolici, parohiilor mai sărmane din Protopopiatul Huși, dar și unui număr de 5 parohii din Mitropolia Basarabiei.

Caravana nu se oprește aici, deoarece în perioada 16-19 iulie continuă cu ajutorarea parohiilor mai sărmane din Eparhia Basarabiei de Sud, cu sediul la Cahul.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!