În perioada 13 noiembrie 2017 – 29 ianuarie 2018 un număr de 9 persoane voluntare din parohia „Înălțarea Sfintei Cruci ” și o voluntară din parohia „Zămislirea Maicii Domnului” din Roma au participat la un curs de formare pentru asistență spirituală în spitalul Tor Vergata din Roma.

De-a lungul cursurilor voluntarele au primit informații teoretice și practice în privința relaționării cu persoana bolnavă, subliniindu-se în mod deosebit aspectul de discreție și delicatețe pe care aceasta o presupune. „In punta di piedi ” („În vârful picioarelor”) este, de altfel, și numele asociației de voluntariat a spitalului.

Cursurile au fost susținute de o echipă de formatori coordonată de don Massimo Angelelli.

La finalul cursului,  în perioada februarie – martie, voluntarele au început să se integreze în programul de asistență spirituală al spitalului Tor Vergata.