Copiii internaţi în Spitalul Clinic de Urgenţe „Sfânta Maria”din Iaşi vor primi luni, 19 februarie 2018, daruri din partea Parohiei Ortodoxe Române „Sfânta MuceniţăPelaghia”- Montecatini Terme, Protopopiatul Toscana I, Episcopia OrtodoxăRomânăa Italiei. Peste 120 de perechi de încălţăminte de diferite mărimi au fost cumpărate prin grija unor oameni cu suflet mare. Acţiunea filantropicăs-a desfăşurat cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, la iniţiativa părintelui paroh Matei Tulan, consilier eparhial în cadrul Centrului Eparhial de la Roma. Darurile vor fi oferite prin implicarea  Asociației „AMA-Zâmbet de copil”din Iași, un aport deosebit având preoteasa Mădălina Tulan. „Ne-am gândit săoferim o bucurie copiilor bolnavi de cancer din Spitalul de Copii din Iași. Parohia noastră, cu ajutorul  unor credincioși cu suflet mare, a trimis peste 120 de perechi de încălțăminte nouă”, a menţionat preotul românilor ortodocşi din Montecatini Terme. Amintim căînainte de sărbătoarea Naşterii Domnului, Parohia OrtodoxăMontecatini Terme a oferit articole de îmbrăcăminte, produse de igienăşi dulciuri pentru 60 de micuţi. „În fotografiile primite, am văzut cămicuţii pacienţi, deşi se bucurau de îmbrăcăminte, erau desculţ. Așa căne-am mobilizat săfacem fapta cea bunăpânăla capăt. Mulțumim tuturor colaboratorilor parohiei noastre pentru momentele de bucurie oferite copiilor cu chipul blând și vesel, dar împovăraţi de o boalănecruțătoare”, a mai adăugat preotul Matei Tulan. Amintim căacţiunea filantropicăs-a bucurat de sprijin atât din partea românilor stabiliţi în Italia, cât şi din partea italienilor din Montecatini Terme. (C. Ciofu)