Slujba de ipopsifiere a Preacuviosului Părinte Arhimandrit Atanasie, Arhiereu-vicar ales al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei


În seara zilei de 30 aprilie 2018, după slujba Vecerniei, în Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” de la Centrul Eparhial al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a avut loc slujba de Ipopsifiere a Preacuviosului Părinte Arhimandrit Atanasie, ales de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în data de 15 februarie 2018, în demnitatea de Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, cu titulatura „de Bogdania”.

Slujba Ipopsifierii Preacuviosului Părinte Atanasie a fost săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Iosif, Arhiepiscopul Ortodox Român al Europei Occidentale și Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale și Meridionale, delegatul Patriarhului României, înconjurat de un sobor de arhierei, după cum urmează:

  • Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Arhiepiscopul Ortodox Român al Germaniei, Austriei și Luxemburgului și Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord,
  • Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei,
  • Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei,
  • Preasfințitul Părinte Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chișinăului,
  • Preasfințitul Părinte Marc Nemțeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale, și
  • Preasfințitul Părinte Teofil de Iberia, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei.

Prin această rânduială a Ipopsifierii, noul arhiereu-vicar ales a fostanunțat și chemat oficial la treapta de arhiereu, în prezența ierarhilor care vor săvârși hirotonia sa, ce va avea loc mâine, 1 mai 2018, în incinta Centrului eparhial, cu începere de la orele 08.30.

 

Pentru galeria foto a evenimentului liturgic, apăsați aici.


 

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com